حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
ریاضتی که میرزای شیرازی بزرگ به آن عمل میکرد!
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
شناسه : 1748
بازدید 147
5

ریاضت هم مثل بسیاری چیزهای دیگر، هم جاهلانه دارد و هم عالمانه! ریاضت جاهلانه فراوان و مشهور است مثل ریاضت‌‌های جوکی‌‌ها، هندوها، صوفیه، عرفای ساختگی، و… از این رو از ریاضت‌‌های جاهلانه می‌‌گذریم.  آنچه پیدا نمی‌‌شود ریاضت‌‌ های عالمانه است. لذا در اینجا به چند نمونه از ریاضت‌‌های عالمانه دقت می‌‌کنیم. مرحوم حاج شیخ مرتضی […]

ارسال توسط :
پ
پ

ریاضت هم مثل بسیاری چیزهای دیگر، هم جاهلانه دارد و هم عالمانه! ریاضت جاهلانه فراوان و مشهور است مثل ریاضت‌‌های جوکی‌‌ها، هندوها، صوفیه، عرفای ساختگی، و… از این رو از ریاضت‌‌های جاهلانه می‌‌گذریم.

 آنچه پیدا نمی‌‌شود ریاضت‌‌ های عالمانه است. لذا در اینجا به چند نمونه از ریاضت‌‌های عالمانه دقت می‌‌کنیم.

مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری در مورد ریاضت فقیهانه جریان جالبی را نقل فرموده‌‌اند که غنیمتی بسیار گران‌‌بهاست. ایشان در کتاب سرّ دلبران چنین نوشته‌‌اند:

مرحوم آقای سید حسین حائری فشارکی که علی الظاهر اخوی‌‌زاده مرحوم آقای سید محمد فشارکی، و مرد صالح و فقیه روشن ضمیری بود…

داستانی از آن مرحوم نقل می‌‌شود که راجع به موقع تشرف ایشان به سامراء بوده است.

می‌‌فرمود: من در حمّام بودم، آخوند ملا فتحعلی سلطان آبادی هم در حمام بود. ایشان کور بودند و جایی را نمی‌‌دیدند، من رفتم خدمتش و سلام کردم و خودم را به عنوان برادرزاده آقای سید محمد فشارکی به ایشان معرفی کردم. ایشان در ضمن اظهار لطف گفتند:

– چه درس می‌‌خوانی؟

– گفتم: شرح لمعه و قوانین

– گفتند: نماز شب نیز می‌‌خوانی؟

– گفتم: نه، عموی محترم چنین دستوری نداده است. سه مرتبه گفت: علیک بصلاه اللیل…

حرف ایشان در گوش من همواره تأثیر می‌‌کرد تا آن که بالاخره بعد از بیرون آمدن از حمام یک سره به منزل ایشان رفتم که دستور ریاضت و آدمیت را از او بگیرم، چون معروف به سیر و سلوک و توجه الی اللّه‌‌ تعالی بود. رفتم خدمتش و ایشان دستور ریاضت اربعین دادند.

به خانه عموی محترم که برگشتم ایشان با بی‌‌تابی سؤال کردند: کجا بودی و چرا ما و بچه‌‌ها را منتظر گذاشتی؟! من واقع امر را برای ایشان ذکر کردم…

– گفت: افسوس این جوان را هم آخوند ملافتحعلی از دست ما می‌‌گیرد [و] دیگر به دنبال تحصیل و ترقّی نخواهد رفت!

 پسرجان من! این ریاضت آخوند ملافتحعلی برای پیر‌‌زن‌‌هاست، تو اگر اهل ریاضتی بیا من دستوری به تو بدهم که ریاضت اهل علم و تحصیل باشد.

 شب موقع خواب تسبیح را به دست بگیر و از اول صبح که از خواب بیدار شدی تا به حال که می‌‌خواهی بخوابی، حساب خودت را [تسویه] بکن که چه گناهی از تو سر زده است.

 همه را با تسبیح تعداد کن و پس از آن، از ته دل توبه کن و بنا بگذار که دیگر این گناه را انجام ندهی، تا چهل شب این عمل را انجام بده…

و شب چهلم اگر هرچه فکر کردی چیزی از دانه‌‌های تسبیح نیفتاد و هیچ گناهی نکرده بودی، جدّأ از ته دل خداوند متعال را شکر کن و پس از این بنا بگذار [که] سعی کنی هر عملی که انجام می‌‌دهی برای خدا باشد…

و آقا هم (یعنی میرزای بزرگ استاد) مشغول این ریاضت هستند.

منبع: سرّ دلبران، ص ۱۰۳

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.