حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
حکایات علماء | بزرگان اهل سنت، تسلیم تدبیر زیبای میرزای شیرازی بزرگ!
۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
شناسه : 2692
بازدید 184
2

 استاد محى الدین حائرى شیرازى گفته است: پدرم نقل فرموده که مرحوم میرزاى شیرازى از نجف به سامرا آمد تا حوزه علمیه اى تشکیل دهد. اهل سامرا، که سنى بودند نسبت به شیعه ها شدیدا حساسیت داشتند و اذیت مى کردند… عصر بود، مرحوم میرزاى شیرازى زیارتى کرد و به خانه اى که خودش گرفته […]

ارسال توسط :
پ
پ

 استاد محى الدین حائرى شیرازى گفته است: پدرم نقل فرموده که مرحوم میرزاى شیرازى از نجف به سامرا آمد تا حوزه علمیه اى تشکیل دهد. اهل سامرا، که سنى بودند نسبت به شیعه ها شدیدا حساسیت داشتند و اذیت مى کردند…

عصر بود، مرحوم میرزاى شیرازى زیارتى کرد و به خانه اى که خودش گرفته بود و بنا بود تنها در آن زندگى کند بعد از زیارتش برگشت.

بزرگترهاى سامراء (از اهل سنت) براى اینکه تشیع در آنجا جا نگیرد و رشد نکند، جهال خودشان را وادار کردند که اسائه ادب به مرحوم میرزا کنند! 

اینها هم از بیرون خانه هنگام عصر مرتب سنگ در خانه ایشان مى ریختند. در آن زمان دولت انگلستان یک نوع تسلطى بر ماوراء بحار داشت و کشتى خاص انگلیسیها در بغداد لنگر انداخته بود. 

به آنها خبر رسید که مرجع تقلید شیعیان (میرزاى شیرازى) مورد تهاجم عده اى از اوباش اهل سنت قرار گرفته… سفیر انگلیس با این کشتى به نزدیکیهاى سامراء حرکت کرد و اهل سامراء مى دانستند که هر وقت این کشتى حرکت کند حتما امر مهمى اتفاق افتاده است!

این سفیر شخصى را خدمت میرزا فرستاد و خودش منتظر ماند و تمام بزرگان سامراء که سنى بودند، فهمیدند که حرکت سفیر براى چیست؟! فهمیدند که مى خواهند از میرزا اجازه براى تنبیه این مردم بگیرد، همه اهل سنت در خانه هایشان رفته وحشت زده شده بودند…

وقتى نماینده سفیر خدمت میرزا آمد و چند بار اجازه خواست که خود سفیر به سامراء بیاید، ایشان قبول نکردند، بعد نماینده به میرزا گفت: منظور سفیر این است که شما به ما اجازه دهید تا ما کسانى را که در خانه شما سنگ انداخته اند تنبیه کنیم…

مرحوم میرزا فرمود: اینها برادران ما هستند! هر چند اینها به من سنگ بزنند باز براى من گواراتر است از اجازه ملاقاتى که سفیر گرفته است! ملاقات و روبرو شدن سفیر شما با من زجر آورتر است از آنچه من از اینها تحمل مى کنم.

چند بار اصرار کردند. نتیجه اى نگرفتند و ناامید برگشتند. 

وقتى که اهل سنت فهمیدند که میرزا این گونه جواب داده چنان خوشحال شدند و تحت تاثیر قرار گرفتند که حتى عباى او را مى بوسیدند و برادر خودم نیز دیده بود که بعضى از شیوخ دامن عباى نوه میرزا را مى بوسیدند و مى گفتند:

جد این به ما خدمتها کرده است!

منبع: سخنرانى آیت الله حائرى شیرازى تحت عنوان نماز ص ۱۰۷.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.