حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 5 ربيع أول 1444 Friday, 30 September , 2022 ساعت ×
مقاومت محمدمهدی نراقی در مقابل سختی و تنگی معاش ایام تحصیل
۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۹:۴۶
شناسه : 5270
بازدید 437
7

مقاومت محمدمهدی نراقی در مقابل سختی و تنگی معاش ایام تحصیل حاج میرزا محمّدمهدی نراقی، معروف به فاضل نراقی صاحب کتاب شریف “جامع السّعادات” و… در ایّام تحصیل بی‌نهایت فقیر و تهی‌دست بود، به حدّی که برای مطالعه قادر به تهیّه چراغ روشنائی نبود و می‌رفت از چراغهائی که در جاهای دیگر مدرسه بود استفاده […]

ارسال توسط :
پ
پ

مقاومت محمدمهدی نراقی در مقابل سختی و تنگی معاش ایام تحصیل

حاج میرزا محمّدمهدی نراقی، معروف به فاضل نراقی صاحب کتاب شریف “جامع السّعادات” و… در ایّام تحصیل بی‌نهایت فقیر و تهی‌دست بود، به حدّی که برای مطالعه قادر به تهیّه چراغ روشنائی نبود و می‌رفت از چراغهائی که در جاهای دیگر مدرسه بود استفاده می‌کرد.

و هیچ کس از حال او با خبر نبود، با این سختی و تنگی معاش در تحصیل علوم به قدری جدّی و کوشا بود که هر چه از موطنش به او نامه می‌رسید سر نامه را باز نمی‌کرد و نمی‌خواند!

و از ترس اینکه مبادا حرفی و مطلبی نوشته باشند که باعث تفرقه حواسّ و مانع از درس باشد، همه نامه‌ها را به طور دربسته در زیر فرش می‌گذاشت.

تمرکز در تحصیل محمدمهدی نراقی و عدم اطلاع از فوت پدر 

پدر او به نام ابوذر از عاملین حکّام و پاکار بوده و در تصادفی او را کشتند. خبر قتل پدرش را به او نوشتند آن مرحوم طبق معمول نامه را نخوانده به زیر فرش گذاشت.

چون بستگان او از او مأیوس شدند، کاغذ به استادش نوشتند که واقعه را به او خبر بدهند و او را برای اصلاح ترکه و ورثه پدرش بفرستند به قریه نراق؛ چون مرحوم نراقی به درس حاضر شد، استاد را گرفته‌خاطر دید، عرض کرد: مقاومت محمدمهدی نراقی در مقابل سختی و تنگی معاش ایام تحصیل

چرا مهموم و غصّه‌دار هستید؟ استاد جواب داد: شما باید به نراق بروید؛ عرض کرد: برای چه؟ گفت: پدرت مریض است. مرحوم نراقی گفت: خداوند او را حفظ می‌فرماید، شما درس را شروع کنید.

استاد به کشته‌شدن پدر او تصریح کرد و امر کرد که حتماً باید به نراق حرکت نماید. پس آن مرحوم به نراق رفت و فقط سه روز در آنجا ماند و دوباره برگشت و به این ترتیب تحصیل کرد تا رسید به آن پایه از علم و فضل که خارج از وصف است!

منابع تمامی مطالب، در آرشیو مجموعه موجود می‌باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.