مقام معظم رهبری | طلّاب در کنار درس به تفنّن نیز بپردازند!

بیانات مقام معظم رهبری “مدظلّه”:

حالا کتاب “زَهرُ الرّبیع” هم با اینکه یک کتابی است که در حوزه‌های علمیّه به عنوان یک کتاب فکاهی و اینها معروف شده، لکن نشان‌دهنده‌ی این است که فقهای ما، بزرگان ما، علمای ما، در عین کارهای عمیق علمی و فقهی به این جور مسائل هم توجّه داشتند.

یعنی ایشان در اوّل زهر الرّبیع – ما شاید پنجاه شصت سال قبل از این زهر الرّبیع را نگاه میکردیم – میگوید که دیدم طلبه‌ها احتیاج دارند به یک تفنّنی و تفکّهی، این کتاب را برای آنها نوشتم.

یعنی کتابی است که ایشان نوشته برای اینکه طلبه‌ای که حالا غرق در کارهای علمی در مدرسه و در حجره و اینها است، یک وسیله‌ای برای تفکّه داشته باشد؛ یعنی غافل از این چیزها نبودند. الا ما اینجا خشک بنشینیم، تا یک کسی آن طرف یک شوخی ای کرد فوراً به ما بربخورد!

این‌جوری نبودند علمای ما؛ آن هم عالمی مثل سیّد نعمت‌اللّه که اخباری و متصلّب و اینها است دیگر؛ امّا این چیزها را هم داشتند. به نظر من این تفنّن علمای گذشته‌ی ما خیلی مهم است.

که یک نمونه‌اش هم همین فروق اللّغات است که عرض کردیم سیّد نورالدّین – پسر ایشان – با اینکه فقیه است، با اینکه محدّث است، شاگرد پدرش است، امّا در عین حال این‌جور چیزی را در باب لغت مینویسد. به هر حال به نظر ما شخصیّت برجسته‌ای است مرحوم سیّد نعمت‌اللّه.

منبع: بیانات معظم له در تاریخ ۱۳۹۱/۱۲/۰۷.

این مطالب را نیز ببینید!

دو تا رفیق هستید…

مقام معظم رهبری “مدظله” : این طور نیست که بگوییم همه جا خانم باید از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --