حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 5 ربيع أول 1444 Friday, 30 September , 2022 ساعت ×
توصیه ها | سفارشات حضرت آیت الله سیستانی به اساتید مدرسه نجم الائمه نجف اشرف
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
شناسه : 2786
بازدید 714
4

 بخشی از توصیه های حضرت آیت الله سیستانی مدظله به اساتید مدرسه علمیه نجم الأئمه نجف اشرف: عالم کسی است که به سوی خدا و آخرت، و نه به سوی خود دعوت می کند. و اگر صادقانه در اندیشه آخرت باشد تاثیر شگرفی در دل مردم و اصلاح عقاید آنها خواهد داشت! اما اگر به […]

ارسال توسط :
پ
پ

 بخشی از توصیه های حضرت آیت الله سیستانی مدظله به اساتید مدرسه علمیه نجم الأئمه نجف اشرف:

عالم کسی است که به سوی خدا و آخرت، و نه به سوی خود دعوت می کند. و اگر صادقانه در اندیشه آخرت باشد تاثیر شگرفی در دل مردم و اصلاح عقاید آنها خواهد داشت!

اما اگر به سوی خود دعوت کند و در اندیشه دنیا باشد، باعث تضعیف و نابودی عقاید مردم شده و آنها را نسبت به دین دچار شک و تردید می کند.

از جمله مسائلی که استاد باید رعایت کند، احترام به علماء، هنگام ذکر نام و دیدگاه های آنها است!

نمی گویم اغراق در تجلیل شود، بلکه احترام و رعایت جایگاه علماء در ستایش [منظور است]

تملق و زیاده روى در ذکر القاب و عناوین طولانی به ویژه برای علمای در قید حیات هستند، نکنند بلکه به آنها احترام بگذارد و از جایگاهشان نیز نکاهند؛ چرا که این مسئله تاثیر زیادی روی طلاب و رفتار آنها دارد.

فروتنی و احترام به آنها (شاگردان) چنانکه در روایت آمده است: در برابر کسی که به وی آموزش می دهید، فروتن باشید.

آنها را شرمسار نکنید و از شأن آنها نکاهید. حتی اگر یکی از آنها در درک مطلب نیز دچار اشتباه شد به وی نگوئید که:

“این اشتباه است و تو اشتباه کرده ای”

بلکه چنین گویید “به نظر تو اگر معنای آن فلان و فلان باشد بهتر نیست؟! یا آیا احتمال ندارد معنای آن این چنین باشد؟! و جمله های از این قبیل را به وی بگوئید…

استاد دارای اصول و مبانی شرعی باشد؛ چرا که این مسئله سبب اعتماد به استاد شده و سخنانش تاثیرگذارتر باشد.

با چیزی غیر از زبان خود، مردم را به سوی ما دعوت کنید. امام صادق علیه السلام.

به عنوان مثال من شاگرد اساتید زیادی در مشهد و نجف بودم و هر کدام از آنها ویژگی متمایز خود را داشتند:

برخی از آن ها از دیگران تاثیرگذارتر بودند هر چند که هر یک ویژگی منحصر به فرد و متمایز از سایرین را داشتند.

از جمله اساتیدی که تاثیر زیادی روی من گذاشت حضرت آیت الله سید محسن حکیم قدس سره بود… جائی که در برخی جلسات درس ایشان در مسجد الخضراء و مسجد عمران شرکت کردم و ایشان در درس، سخنان و تمامی حرکات و سکنات خود مبانی شرعی را چنان دقیق رعایت می کرد که من آن را در چنین درجه و سطحی در کس دیگری ندیدم!

از جمله این که هنگام آمدن، با آرامش کامل و طمأنینه وارد جلسه درس می شد و در حالی که طلاب جمع شده و ایشان را می نگریستند، ابتدا دو رکعت نماز ورود به مسجد را می خواند سپس بالای منبر می رفت و درس را ایراد می کرد.

فرد طالب علم باید از منزلت و ویژگی های خود محافظت کند به گونه ای که در ماهیت زندگی خویش، رفتار و کردار خانواده خود و برخورد با دیگران همچون یک طالب علم متمایز باشد.

زیرا مردم به علماء باور دارند و ما باید با تمایل به آخرت، روی گردانی از دنیا و دعوت به سوی خدا و آخرت، از این باور و عقیده محافظت کنیم.

به یاد می آورم هنگامی که در مشهد بودم برخی بازرگانان این شهر را می شناختم که می گفتند ما مطالب زیادی نخوانده و دانش وسیعی نداریم به عنوان مثال کتاب تجرید الاعتقاد و غیر آن را نخوانده ایم…

 با این حال به دلیل آشنایی با برخی از علما از قبیل حاج سید حسین قمی و غیره، عقیده درست و سالمی داریم چرا که در آنها شاهد #زهد و تقوا و رویگردانی از دنیا بودیم و این مسئله در دل های ما بیشترین تاثیر را برای پایبندی به دین و عقیده داشت.

و مطلب آخر: اهتمام به خواندن بخش جهاد نفس در کتاب وسائل الشیعه.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.