تا نیایی، گره از کار جهان، وا نشود

مقام معظم رهبری مدّظله:

یک نکته در باب مسئله‌ی مهدویت این است که شما در آثار اسلامی، در آثار شیعی میبینید که از انتظار ظهور حضرت مهدی علیه السلام تعبیر شده است به انتظار فرج… فرج یعنی چه؟

یعنی گشایش. کِی انسان انتظار فرج دارد؟ انتظار گشایش دارد؟

وقتی یک فروبستگی هایی وجود داشته باشد، وقتی گرهی هست، وقتی مشکلی هست. در زمینه‌ی وجود مشکل، انسان احتیاج پیدا میکند به فرج…

یعنی سرانگشتِ گره‌گشا؛ بازکننده‌ی عقده‌های فروبسته، این نکته‌ی مهمی است.

معنای انتظار فرج به عنوان عبارهً أخرای انتظار ظهور، این است که مؤمنِ به اسلام، مؤمنِ به مذهب اهل‌بیت علیهم السّلام وضعیتی را که در دنیای واقعی وجود دارد، عقده و گره در زندگی بشر میشناسد…

واقعِ قضیه هم همین است. منتظر است که این فروبستگىِ کار بشر، این گرفتاری عمومی انسانیت گشایش پیدا بکند. مسئله، مسئله‌ی گره در کار شخص من و شخص شما نیست.

امام زمان علیه الصّلاه و السّلام برای اینکه فرج برای همه‌ی بشریت به وجود بیاورد، ظهور میکند که انسان را از فروبستگی نجات بدهد؛ جامعه‌ی بشریت را نجات بدهد؛ بلکه تاریخ آینده‌ی بشر را نجات بدهد.

 این معنایش این است که آنچه را که امروز وجود دارد؛ این نظم بشری غیرعادلانه، این نظم بشری که در آن انسانهای بیشماری مظلوم واقع میشوند، دلهای بیشماری گمراه میشوند، انسانهای بیشماری فرصت عبودیت خدا را پیدا نمیکنند، مورد ردّ و اعتراض بشری است که منتظر ظهور امام زمان است.

انتظار فرج یعنی قبول نکردن و ردّ کردن آن وضعیتی که بر اثر جهالت انسانها، بر اثر اغراض بشر بر زندگی انسانیت حاکم شده است. این معنی انتظار فرج است.

 انتظار فرج معنایش این نیست که انسان بنشیند، دست به هیچ کاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه‌ی همت خود نکند!

 صرفاً دل خوش کند به اینکه ما منتظر امام زمان علیه الصّلاه و السّلام هستیم. اینکه انتظار نیست.

انتظارِ چیست؟ انتظارِ دست قاهرِ قدرتمندِ الهىِ ملکوتی است که باید بیاید و با کمک همین انسانها سیطره‌ی ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگی مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند؛ انسانها را بنده‌ی واقعی خدا بکند. باید برای این کار آماده بود.

 بیانات معظّم له در ۱۳۸۷/۵/۲۷

این مطالب را نیز ببینید!

مرحوم آیت الله بهجت…

در مدرسه شیرازی سامرا که بغدادی ها و اهالی کاظمین در سوم رجب (روز وفات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --