حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023 ساعت ×
بررسی کوتاه درباره کتاب “سلیم بن قیس”
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
شناسه : 4637
بازدید 1807
23

 نظر شما در مورد کتاب «سلیم بن قیس هلالى» از نظر سند و دلالت متن آن – که پاره‌اى از علما در برخى اسناد و یا دلالت برخى از روایات آن مناقشه مى‌کنند – چیست؟ به‌نظر مى‌رسد مهم‌ترین مناقشه همان است که از سوى مرحوم آیت‌الله العظمى خویى «قدّس سرّه» در این مورد صورت گرفته […]

ارسال توسط :
پ
پ

 نظر شما در مورد کتاب «سلیم بن قیس هلالى» از نظر سند و دلالت متن آن – که پاره‌اى از علما در برخى اسناد و یا دلالت برخى از روایات آن مناقشه مى‌کنند – چیست؟

به‌نظر مى‌رسد مهم‌ترین مناقشه همان است که از سوى مرحوم آیت‌الله العظمى خویى «قدّس سرّه» در این مورد صورت گرفته است، و ما دوست داریم دیدگاه شما را در این مورد بدانیم.

پاسخ حضرت آیت الله سید محمدصادق روحانی دامت برکاته:

باسمه جلت اسمائه

مرحوم آیت الله العظمى خویى «قدّس سرّه» گرچه بر کتاب «سلیم بن قیس هلالى» ، اشکال ‌هایى وارد نموده، اما بسیارى از اشکال ‌ها را نیز از آن کتاب برطرف ساخته است.

آن بزرگوار در آن کتاب در چیزى مناقشه کرده است که سستى و نادرستى آن روشن است، و با این کار خودش، سستى و بى ‌بنیانى ایراد هاى دیگر را نشان داده و با این روش عالمانه خود، به آن کتاب سود رسانده است.

مرحوم مجلسى نیز نسبت به کتاب «سلیم بن قیس هلالى» گامى سودبخش برداشته که هیچ کس پس از ملاحظه کار آن بزرگوار در مورد آن کتاب، دیگر به تردید و تزلزل نمى‌افتد.

او روایتى از امام صادق (علیه السلام) آورده است که مى‌فرماید: هرکس از شیعیان ما کتاب «سلیم بن قیس هلالى» را نزد خود نداشته باشد، در حقیقت چیزى از امر و اسرار ما نزد او نیست، و چیزى از اسرار ما را نمى ‌داند; چراکه این کتاب حروف ابجد یا فشرده معلومات شیعه و اخبار و اسرار آنان است!

مرحوم علّامه مامقانى نیز در کتاب رجال خود، چیزى در این مورد مى ‌نویسد که باعث اطمینان انسان مى‌گردد که همین کتابى که اینک در دست ما مى ‌باشد، به اتفاق آراء، همان کتاب «سلیم بن قیس هلالى» است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.