بررسی کوتاه درباره کتاب “سلیم بن قیس”

 نظر شما در مورد کتاب «سلیم بن قیس هلالى» از نظر سند و دلالت متن آن – که پاره‌اى از علما در برخى اسناد و یا دلالت برخى از روایات آن مناقشه مى‌کنند – چیست؟

به‌نظر مى‌رسد مهم‌ترین مناقشه همان است که از سوى مرحوم آیت‌الله العظمى خویى «قدّس سرّه» در این مورد صورت گرفته است، و ما دوست داریم دیدگاه شما را در این مورد بدانیم.

پاسخ حضرت آیت الله سید محمدصادق روحانی دامت برکاته:

باسمه جلت اسمائه

مرحوم آیت الله العظمى خویى «قدّس سرّه» گرچه بر کتاب «سلیم بن قیس هلالى» ، اشکال ‌هایى وارد نموده، اما بسیارى از اشکال ‌ها را نیز از آن کتاب برطرف ساخته است.

آن بزرگوار در آن کتاب در چیزى مناقشه کرده است که سستى و نادرستى آن روشن است، و با این کار خودش، سستى و بى ‌بنیانى ایراد هاى دیگر را نشان داده و با این روش عالمانه خود، به آن کتاب سود رسانده است.

مرحوم مجلسى نیز نسبت به کتاب «سلیم بن قیس هلالى» گامى سودبخش برداشته که هیچ کس پس از ملاحظه کار آن بزرگوار در مورد آن کتاب، دیگر به تردید و تزلزل نمى‌افتد.

او روایتى از امام صادق (علیه السلام) آورده است که مى‌فرماید: هرکس از شیعیان ما کتاب «سلیم بن قیس هلالى» را نزد خود نداشته باشد، در حقیقت چیزى از امر و اسرار ما نزد او نیست، و چیزى از اسرار ما را نمى ‌داند; چراکه این کتاب حروف ابجد یا فشرده معلومات شیعه و اخبار و اسرار آنان است!

مرحوم علّامه مامقانى نیز در کتاب رجال خود، چیزى در این مورد مى ‌نویسد که باعث اطمینان انسان مى‌گردد که همین کتابى که اینک در دست ما مى ‌باشد، به اتفاق آراء، همان کتاب «سلیم بن قیس هلالى» است.

این مطالب را نیز ببینید!

دیدگاه رئیس المحدثین، شیخ صدوق نسبت به اعتبار احادیث طبی 

اعتقاد ما در باب احادیثى که در طب وارد شده اینست که آنها بر چند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --