احیاء حوزه علمیه فیضیه توسط شاگرد برجسته آیت الله العظمی خوئی “قدس سره”

 همه ما می دانیم که حوزه فیضیه بسته شد، ولی آیا می‌دانید که این حوزه مبارکه به دست چه کسی باز شد و دوباره مهیای تحصیل طلاب گردید؟!
 در سال ۱۳۵۶ حضرت آیت الله میرزا ابوالفضل زاهدی [از خواص یاران آیت الله العظمی بروجردی] فوت شدند و خبر وفات آن مغفور له به گوش مراجع و علما و طلاب و تجار قم رسید.
 ولی آن وقت از سوی نظام شاهنشاهی تجمع برای هر امری ممنوع بود، لهذا نه علما و نه طلاب نمیتوانستند در مراسم تشییع پیکر مطهر حضرت آیت الله زاهدی شرکت کنند. 
 این قضیه چند روزی بعد از هجوم به حوزه فیضیه بود. اما با این اوضاع خطرناک خبری پخش شد که تشییع پیکر حضرت آیت الله زاهدی با حضور یکی از بزرگترین مراجع تقلید هست! 
 و آن مرجع بزرگ کسی نیست جز حضرت آیت الله حاج سید صادق روحانی مدظله! 
 این خبر به گوش دیگر علما و مراجع رسید و آنها با خروج حضرت آیت الله روحانی از بیت خود و شرکت در تشییع مخالف کردند و به معظم له نصیحت کردند که اوضاع خطرناک است! 
 و شما نباید بیرون روید. اما حضرت آیت‌الله مجاهد تصمیم به شرکت و حضور کرده بودند و برای دیگر مراجع از طریق تلفن و ارسال نمایندگان اعلان حضور  کردند. 
 روز تشییع شد و آیت الله مجاهد حضور پیدا کردند و همچنین دیگر مراجع و علما پس از خروج معظم له هم شرکت کردند و همگی نماز میت را پشت سر ایشان بر جسد پاک حضرت آیت الله زاهدی خواندند.
 بعد از اقامه نماز میت عده‌ای از جوانان به سوی حضرت آیت الله مجاهد آمدند و گفتند: از شما میخواهیم که قفل حوزه فیضیه را بشکنید و باری دیگر همچون سابق دروس در آن برگزار شود!
 حضرت آیت الله مجاهد با تبسمی همراه با شجاعت و اطمینان این امر خطرناک را قبول کردند و با مردم به سوی مدرسه فیضیه همراه با شعار گفتن ضد شاه و ظلم حرکت کردند. 
 همگی نزدیک به فیضیه شدند ولی سربازان نظام شاهنشاهی دور تا دور مدرسه فیضیه را گرفته بودند، مردم از ترس هجوم سربازان به آن ها ایستادند…
 ولی مرجع مجاهد حضرت آیت الله روحانی با شجاعت جلو آمدند و سربازان بسیار تعجب کرده و از هیبت آن مرجع عظیم الشأن ذوب شده و ترس بر آن ها غلبه کرده و نتوانستند هیچ حرکتی یا حرفی از آن ها صادر شود! 
 و کمال احترام را به معظم له گذاشته، سپس معظم له جلو آمد و درب فیضیه را باز کردند و دستور نظافت مدارس و حجره های فیضیه را برای شروع دوباره تحصیل طلاب را دادند. 
 و با همه بلندگوهای مدرسه فیضیه اعلان شد نماز مغرب و عشاء به امامت حضرت آیت الله سید محمد صادق روحانی مدظله در مدرسه فیضیه برگزار میشود.

این مطالب را نیز ببینید!

هشدار آیت الله صافی نسبت به سیره علماء سلف

به گزارش پایگاه اینترنتی حجره فقاهت ، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --