حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023 ساعت ×
آیا آیت الله خویی و امام خمینی بخاطر مسائل سیاسی رابطه خوبی نداشتند؟!
۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
شناسه : 5219
بازدید 1530
20

متن ذیل بیانات فقیه عالیقدر حضرت آیت الله شبیری زنجانی پیرامون سوال ” آیا آیت الله خویی و امام خمینی بخاطر مسائل سیاسی رابطه خوبی نداشتند؟! ” می باشد: درباره رابطه آقای خویی و آقای خمینی چند مطلب نقل می کنم:  ١. این را از حاج آقای والد شنیدم و از دیگری نشنیدم: وقتی آقای […]

ارسال توسط :
پ
پ

متن ذیل بیانات فقیه عالیقدر حضرت آیت الله شبیری زنجانی پیرامون سوال ” آیا آیت الله خویی و امام خمینی بخاطر مسائل سیاسی رابطه خوبی نداشتند؟! ” می باشد:

درباره رابطه آقای خویی و آقای خمینی چند مطلب نقل می کنم:

 ١. این را از حاج آقای والد شنیدم و از دیگری نشنیدم: وقتی آقای خویی قم آمد و بر آقای خمینی وارد شد، ما به عنوان اینکه مقرر درس آقای نائینی آمده است، رفتیم و از ایشان دیدن کردیم. این قضیه قبل از دوره ما واقع شد. در دوره ما هم یک بار آقای خویی به قم تشریف آورد و ما ایشان را زیارت کردیم .

۲. شنیدم وقتی آقای خمینی به عراق تبعید شد، وقتی به کاظمین وارد شد، به آقای خویی تلگراف یا تلفن کرد که من آمده ام.

اعتراض نجفی ها به دیدار آیت الله خویی از امام خمینی

۳. مطلب دیگری که شنیدم و قطعی و مسلم است، اینکه درنجف وقتی آقای خویی از اقای خمینی دیدن می کند، چند روز بعد ایشان دوباره تصمیم می گیرد به دیدن ایشان برود. برخی نجفیها به آقای خویی اعتراض می کنند که شما با این کار نجف را تضعیف می کنید. دفعه قبل دیدن کردید و دیدار مجدد لزومی ندارد. آقای خویی ترتیب اثر نمی دهد ودفعات متعدد به دیدن آقای خمینی می رود. آیا آیت الله خویی و امام خمینی بخاطر مسائل سیاسی رابطه خوبی نداشتند؟!

4. وقتی مرحوم آقا مصطفی از دنیا رفت ، نماز ایشان را آقای خویی خواند. 

هدیه آیت الله خویی به امام خمینی

5. یک وقت آقای خویی به مرحوم آقای سید احمد فهری عبایی می دهد که به آقای خمینی هدیه بدهد. وقتی آقای فهری عبا را به آقای خمینی تقدیم می کند، آقای خمینی می فرماید: خیلی خوشوقتم که شما رابطه ات را با ایشان حفظ کرده اید. و از این جهت آقای خمینی قدردانی می کند. همچنین می فرماید: اگر فرستنده آقای خویی نبود، من همین عبا را به شما هدیه می کردم ولی چون ایشان هدیه داده است، من این را برای خودم نگه می دارم. سپس داخل می رود یا دستور می دهد که از داخل عبایی بیاورند و آن عبا را به آقای فهری اهدا می کند.

تسلط آیت الله خویی در معماری و کمک به منزل امام خمینی

۶. به نظرم از حسین آقا فرزند مرحوم آقا مصطفی – شنیدم: اوائلی که آقای خمینی درنجف بود، منزل ایشان خیلی گرم بود وگرما ایشان را خیلی اذیت می کرد. آقای خویی تا وارد منزل آقای خمینی شد، نگاهی به اطراف منزل کرد و یک دستور معماری داد که مثلا فلان جای منزل را خراب ودرسرداب فلان تغییر را ایجاد کنید تا مشکل گرمای هوای منزل حل شود. آنها هم طبق دستور آقای خویی عمل کردند و مشکل گرما حل شد. آقای خویی در معماری مسلط بود.

احترام ویژه امام خمینی به نام آیت الله خویی!

۷. از افراد متعددی این قضیه را شنیدم: 
(کسی که نامش را ذکر نمیکنم) نزد آقای خمینی آمد و از آقای حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز شکایت و تعبیر کرد که : «او مروج خویی است. آقای خمینی از این حرف خیلی بدش آمد و به آن شخص تند شد که چرا از ایشان بی ادبانه تعبیر کردید؟ سپس فرمود: «ایشان ، آیه الله خویی و از اعاظم است).
آیا آیت الله خویی و امام خمینی بخاطر مسائل سیاسی رابطه خوبی نداشتند؟!

 منابع تمامی مطالب در آرشیو مجموعه موجود می‌باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.